אוסטאופתיה

האוסטאופתיה יוסדה ע"י רופא אמריקאי בשם אנדרו טיילור סטיל בשנת 1874 בניסיון לשפר את הטיפול הרפואי בתקופה זו. סטיל החל לטפל  במטופליו בטכניקות  מגע שונות המשפיעות על זרימת הדם ומבנה השלד ונוכח כי ישנה החלמה טובה יותר במטופלים אלו בהשוואה לאלו שטופלו בתרופות בלבד.

עם השנים ניסח סטיל את עקרונות האוסטאופתיה על פי תפיסתו:

  • הגוף הוא יחידה תפקודית אחת
  • פגיעה באיבר אחד תשפיע על תפקוד איברים אחרים
  • לגוף היכולת לרפא את עצמו
  • מבנה הגוף שולט בתפקוד
  • תנועתיות תביא לזרימת דם חופשית ולהולכה עצבית תקינה

האוסטאופתיה נדדה מארה"ב לאירופה/בריטניה שם נפתח הבית ספר הראשון ללימוד המקצוע.

האוסטאופתיה כוללת בתוכה שלושה סוגי טיפול עיקריים שמשולבים בכל מפגש:

טיפול מוסקולוסקלטלי– טיפול במערכת שלד שריר:

מערכת הכוללת רקמות חיבור שונות: עצמות, מפרקים, שרירים, רצועות וכיו'ב. כל פגיעה/עומס יתר או ירידה באספקת דם לאחת מהרקמות הנ"ל יכולה לגרום לכאב והגבלה תפקודית.

בלימודי האוסטאופתיה לומדים אנטומיה ופיזיולוגיה ברמה גבוהה ומתעמקים בביו-מכאניקה של כל מפרק בגוף לצורך הערכת תנועה מפרקית מדויקת יותר ומתוך הבנה כי המון מהכאבים שלנו נגרמים מחוסר תנועה פרקי שלאחר זמן יגרום לעומס ברקמות מעליו ומתחתיו המפצים על החסר שלו. דבר זה יוביל לרוב לכשל וכאב בהם.

בטיפול תתבצע הערכת יציבה מעמיקה ובדיקות תנועה למערכת השלד ועל פי הממצאים יטופלו האיברים המוגבלים בטכניקות טיפוליות  עדינות כמו: הנעה פרקית (מוביליזציות), מניפולציות (קנאקס) לתיקון מנח פרקי/להגברת זרימת דם סגמנטלית  וטכניקות טיפול ברקמות רכות.

טיפול ויסצרלי (אברי הבטן)

טיפול  במערכת פנים הגוף, כוללת את: הלב, ריאות, מערכת העיכול, כבד, כליות, אברי הרביה ועוד.

בלימודים חוזרים על תפקידי אברים אלו ויחסי הגומלין  בניהם ומתרגלים טכניקות מגע לבדיקה  וטיפול באברי הבטן.

טיפול קרניוסקרלי (בגולגולת)

טיפול במערכת העצבים המרכזית שמתחילה במוח (קרניום) ויורדת דרך  חלל עמוד  השדרה ועד עצם הזנב (סקרום). כוללת בתוכה את התאים העיצביים,  שלושת רקמות החיבור העוטפות אותן ואת נוזלי השדרה שבניהן.

בלימודים מתעמקים במבנה עצמות הגולגולת ובתפקידי  החלקים השונים במוח. 

לומדים טכניקות בדיקה לאיתור בעיות מבניות בגולגולת, חסימות ומתח במעטפת המערכת העצבית ובנוזל השידרתי. הטיפול נעשה במגע עדין מאוד בעצמות הגולגולת ובמעטפות מערכת העצבים המרכזית.

עקרון חשוב באוסטאופתיה הוא עקרון ה" מטמרה" = סגמנט= חוליה ספציפית.

בן כל שתי חוליות יוצאים שורשי עצב שמעצבבים מספר איברים, לדוגמה: חוליות L1,2 מעצבבות מוטורית את שריר המותן כסל, תחושתית את אזור המפשעה ופנים הירך, עצבוב פראסימפטטי למערכת העיכול התחתונה ועוד.

על פי עקרון זה כל בעיה באחת מהאברים המעוצבבים על ידי אותו גובה חוליה ( מטמרה) יכול לגרום לירי עצבי מוגבר וכאב בכל אחד מהאיברים האלו, לדוגמה: כאב ג"ת שמקורו לא בגלל פגיעת רקמה בגב התחתון אלא עקב  ליקוי של מערכת העיכול התחתונה שמעוצבבת גם מחוליות הגב התחתון ןיכולה  לייצר כאב מושלך לאיזור זה.   הטיפול הויסצרלי נמצא יעיל מאוד במצבים של כאב מושלך ובמקרים שהאזור הכאוב נמצא נקי בבדיקות.

כיצד יראה טיפול?

טיפול אוסטאופתיה יתחיל בהכרות המטופל והרקע הרפואי שלו.

לאחר מיכן תתבצע בדיקה והערכה של כל האיברים והרקמות הרלוונטיות לסיפור המטופל ע"י בדיקות תנועה, מגע ורגישויות.

בסוף הבדיקה יצוינו כל המקומות בגוף שנמצאו עם הגבלה תנועתית בנוסף למקומות המפצים עליהם. הטיפול יתמקד במקומות עם ההגבלה התנועתית במטרה להחזיר תנועה מלאה לאזור.

הטיפול יכלול טכניקות עדינות לשיפור איכות הרקמה הפגועה/כואבת,,מוביליזציות ומניפולציות  בגובה החולייה המעצבבת את המקום/האיבר הכואב בהתאם למנח החולייה.

יטופלו אזורים נוספים בעמוד השידרה שקשורים בעקיפין לאזור הכאוב: כמו טיפול באברי בטן,  טיפול במקום היציאה והחיבור של הרקמה הפגועה, טיפול בעצבוב הרקמה ואספקת הדם אליה ושחרור עומסים בשרשרת האנטומית שקשורה באופן ישיר או עקיף לרקמה זו. לבסוף, טיפול  בעצמות הגולגולת במטרה לשחרר לחץ וחסימות במערכת העצבים המרכזית ולשם  איזון מחדש בין המערכת העצבים הסימפטטית (אחראית על תפקודי מערכות שונות בזמן לחץ ודחק) והפרא -סימפטטית (בזמני רגיעה) המרכיבות את מערכת העצבים האוטונומית בגופנו.

בסיום המפגש ובטיפול שלאחריו, תתבצע הערכה מחדש של אותן אזורים וטיפול תואם.

לימודי האוסטאופתיה גרמו לי לחזור להרגיש ולטפל שוב עם הידיים המשמשות לי ככלי אבחוני וטיפולי עיקרי.

השילוב בין הידע המחקרי מעולם הפיזיותרפיה והתנועה לבין טכניקות הטיפול הידניות מעולם האוסטאופתיה יוצר טיפול שלם ונכון יותר בשבילי ובשביל מטופלי.

צרו קשר ואשמח לעזור ולטפל בכם.