טיפול בכאב גב תחתון-כל השלבים בדרך לריפוי!

לא כל כאב בגב התחתון שמקרין לרגל הוא פריצת דיסק!!
הסיבות לכאבי גב שונות ומגוונות, וטיפול מדוייק ונכון יתחיל בהכרת המטופל ובתשאולו.

רצוי ע"י  פיזיותרפיסט ומטפל מוסמך.

מטרת השיתוף היא לתת לכם המטופלים, הצצה פנימה למה קורה בקליניקה שלי.
אשתדל לתת דוגמאות לטיפולים נפוצים אצלי בקליניקה (בשל התמחותי בכאבי עמוד שדרה) ובכלל.

ניווט מהיר

פתאום קם אדם בבוקר ומרגיש כאבים בגב התחתון

מעטים האנשים שחצו את גיל הארבעים, גם כאלה שעוסקים בפעילות גופנית, שלא חוו לפחות פעם אחת בחייהם כאבי גב תחתון. לא כאב מינורי מהסוג שאפשר להתעלם ממנו אלא כאב "שצורח". זו לא תהיה הגזמה לומר, שכמעט כל מי ששנות השלושים נמצאות מאחוריו, מכיר קרוב משפחה, חבר או חברה שעברו סגה של כאבי גב מסיבות שונות וזה מפחיד. המחשבה על המעבר מאדם בריא, פעיל ועובד, למישהו שמושבת מעבודה, לא יכול להתיישר, בקושי יכול ללכת ולעיתים גם הרגל כואבת במידה כזאת שבא לתלוש אותה מהמקום.

פתאום קם אדם בבוקר ומרגיש כאבים בגב התחתון….

עמוס, גבר בן 45, נשוי עם שני ילדים, הגיע אלי לקליניקה, אחרי שבפעם הראשונה בחייו, כשנסע לעבודה, והרגיש איך כאבי הגב הולכים ומתעצמים ומקרינים גם לרגלו הימנית, הוא נבהל והחליט לחזור הביתה. כבר בשיחת הטלפון שלו אלי, הרגשתי שהוא מוצף בכאב ובחרדה.

עמוס עובד בחברת בנייה. במשך שעות רבות הוא יושב מול מחשב. בנוסף, הוא מבלה בנהיגה, עוד כשעתיים ביום, בדרך אל העבודה וממנה. עמוס תאר בפני שגרה לחוצה וצפופה אך הדגיש "שהימים האחרונים לא היו שונים מהרגיל." הוא נוהג לרוץ פעמיים בשבוע כ- 7 ק"מ במצטבר. לאחרונה רץ פחות גם בגלל הכאב שהחל. עמוס תופס את עצמו כאדם בריא- בתזונה, בשינה ובפעילות הגופנית.

Gili-05693_1

שלב 1- בזיהוי מקור הכאב בגב התחתון - איסוף מידע

המשכתי לאסוף מידע על האירוע ולתשאל את עמוס עליו.

שאלתי אותו מהי מגמת הכאב מרגע שהתחיל ועד עתה?
עמוס השיב שהכאב התגבר וכעת הוא בשיא שלו. בין 1 ל-10 – 8.

כששאלתי את עמוס מה הוא חושב שיש לו הוא ענה שהוא משוכנע שמדובר בפריצת דיסק. "מעולם לא סבלתי מכאבי גב ובטח לא עם הקרנה לרגל בעוצמה חזקה כזו" נימק את מסקנתו. הנהנתי בהסכמה ואז הוא אמר "לאבא שלי יש סיפור עם הגב שלו". הוא אפילו עבר ניתוח, לקיבוע, בגב התחתון ועדיין סובל מכאבים איומים." עמוס עצמו, ציין בפני, כבר קבע תור, בהמשך השבוע, לאורתופד כירורג ומנסים להשיג לו "בקומבינה" תור דחוף ל- M.I.R.

שאלתי את עמוס למה הוא הגיע אלי אם הוא חושב שניתוח יעזור לו?
"אני חושב ומאמין שאני צריך ניתוח", אבל אני גם מפחד לסיים אותו במצבו של אבי. לכן באתי לשמוע חוות דעת נוספת."

התשאול שלי הסתיים ועברנו לשלב הבדיקה….

לחזור אליך?

שלב 2- הבדיקה

בדיקה מעמיקה וזיהוי היתכנות מקור הכאב.

 • הסתכלות: עמוס עמד עקום, בהטיית גוף עליון קדימה ושמאלה.
 • בדיקת טווחים: הגבלה ניכרת של הגב התחתון לפשיטה לאחור וצד ימין. הגבלה ניכרת, לפשיטה לאחור, גם של ירך ימין.
 • בדיקה נוירולוגית: כוח ותחושה- שמורים.
 • בדיקה למגע- רגישות גבוהה למגע באגן ימין, בירך ימין אחורית ועד הברך. בגב תחתון –רגישות למגע בשני הצדדים ובאזור בטן תחתונה, רגישות למגע בצד ימין.

 

ממצאי הבדיקה
הסברתי לעמוס כי לאור ממצאי הבדיקה והסימפטומים שתיאר אני סבור שהסיבה לכאב הוא כיווץ חזק של שריר המותן כסל, שיוצא מהגב התחתון ומסתיים בירך ומכאן גם ההקרנה לירך האחורית. 

שלב 3 - טיפול בכאב גב תחתון התואם לאבחנה

הטיפול בעמוס כלל טיפול מנואלי ידני ברקמות רכות.

 • טכניקות עצביות לשחרור שריר המותן (כסל) מימין
 • עיסוי עמוק, לשריר התאומים וההמסטרינג, בימין,
 • עיסוי, פשיאלי, באזור הבטן השמאלית והירך חיצונית.
 • מוביליזציות לחוליות בגב בתחתון.

 

בחמש הדקות האחרונות לטיפול, עמוס שכב על הגב, עם רגליים כפופות, תמוכות ומשוחררות, כשכרית חימום על בטנו.

היום יודעים לומר בוודאות, כי כאב חזק בגב תחתון יכול להופיע גם בלי פגיעה רקמתית ממשית וכי לא נמצא קשר מחקרי בן עוצמת הכאב לחומרת הפגיעה ברקמה.

המוח של עמוס קישר בינו לבין מצבו של אביו והלחיץ אותו מאוד. ורק זה כשלעצמו, יכול להדליק כאב. אבל פריצת דיסק אינה דבר תורשתי.

 

שלב 4 - הדרכה לטיפול עצמי, בכאבי הגב, בבית / עשה ואל תעשה

הדרכתי את עמוס איך לעשות לעצמו עיסוי עדין, ומתיחה עדינה, לשריר.

כמו כן הנחתי אותו לעשות הליכות קצרות מידי יום ולהשתמש בכרית חימום לחימום המקום.

שלב 5- מעקב אחר שיפור

בהמשך הקשר בינינו, עמוס דיווח לי כי הוא חזר לעבודה ושהוא מצליח לעמוד ישר. בהליכות כואב לו רק בהתחלה ואז זה עובר, ובאופן כללי, חוזקת הכאב ירדה באופן משמעותי.

סיכום מהלכי טיפול בכאבי גב תחתון

הסיבות לכאבי גב תחתון מגוונות ודורשות מיומנות אבחון טובה ומתן טיפולי תואם.( למקרים נוספים)

אינטק טלפוני ואיסוף מידע בראיון אישי ומעמיק.

 • בדיקה מעמיקה וזיהוי התכנות מקור הכאב.
 • טיפול מנואלי תואם אבחנה.
 • הדרכה על עשה ולא תעשה ובכלל.
 • טיפול מכשירני מתקדם להורדת כאב.
 • מעקב אחר שיפור.

אם גם אתה מרגישים שכואב לכם הגב התחתון או בכלל,
צרו קשר באחד הערוצים וביחד נעשה סוף לכאבים!

לחזור אליך?

תארים ותעודות

המלצות

When I came to itamar practice' I had not been able to walk for more than 1.5 years." Aherniated disc (L4-L5)' which also damaged my nerves'made me despair as a hobby runner. Itamar was recommended to me by a friend. He created an individual training schedule for me, thought outside the box, responded to my body and got me back on my feet. I highly recommend Itamar and I'm very graeful to have found the way to him. "I am back on my feet and it is thanks to his great work.

Brigit

" פיזיותרפיסט ואוסטאופת מדהים! עזר לי עם כאבים של שנים בצוואר ובשכמות. טיפול מסור ומקצועי תוך הקשבה ואמפתיה. ממליצה בחום רב!!! "

רוני

" הטיפול אצל איתמר כבר מההתחלה הרגיש נוח ונעים, הרגשתי שאני בידיים טובות, מלא בגישות וקשוב לכל מילה ומחשבה שעלתה לי תוך כדי טיפול. ובמיוחד מאוד מקצועי! שילב לי תוך כדי טיפול אינפורמציה על הגוף ואיך הכול קשור למצבי. ממליצה בחום!!!! "

אלה

" איך אתה מרגיש אחרי הטיפול? הרבה יותר טוב. מאז הטיפול הראשון הקפדתי לעקוב אחרי ההנחיות שלך והכאבים נעלמו כמעט לגמרי. תודה רבה לך, זה בהחלט היה מהיר וטוב."

עמיחי

" איזה כיף שאתה חוזר ויוצר איתי קשר. יש לי הקלה משמעותית מאז הטיפול האחרון ואני ישנה סופסוף טוב בלילות. מצליחה לצאת להליכות כמו שהמלצת לי ומקווה להחלמה מלאה בקרוב!!! תודה רבה לך על הטיפול המסור. "

נועה

" איתמר היקר, תודה על הטיפול המסור והמקצועי שלך כשהגעתי אליך שבוע לאחר ניתוח קיסרי עם גב וצוואר תפוסים, מודאגת מאוד מאיך אוכל לטפל בתינוק שלי במצב כזה ולאחר ביקור אצל אורתופד שטען כי פרצתי דיסק צווארי. לא תיארתי לעצמי שתוך ארבעה טיפולים אינטנסיביים ותרגילים שנתת לי לשיעורי בית, הכול יעבור!!! ממש הצלת אותי, לא פחות מזה ותודה ענקית לך על כך. "

שירי

דילוג לתוכן