כאב גב-back pain

אחוזי קריאה מהמאמר

תוכן עניינים

כשמדברים על כאב גב, מתייחסים לא רק לכאב שמורגש באיזור מסוים סביב עמוד השדרה, אלא גם לכאבים המורגשים בגפיים, צוואר, ראש ושמקורם מהגב. מעל לכ-90 אחוז מהאוכלוסייה יחוו כאב גב כלשהו לפחות פעם אחת במהלך חייהם, ויתכן מאוד כי אם נבדוק באמצעי הדמיה את ה 10 אחוז הנותרים, נמצא שינוים ניווניים כלשהם במבנה עמוד השדרה אך הם לא סימפטומטיים. מכאן רואים אנו שכיחות גבוה מאוד של הבעיה הנקראת "כאב גב" באוכלוסיה, וכמעט שאין אדם שלא יחווה אותה לפחות פעם בחיים.
בעשור האחרון אנו רואים עליה גדולה מאוד לשכיחות התופעה במיוחד בכאבי גב תחתון ועליון (צווארי). כאשר אלו נובעים ממספר סיבות: כשבראשן היא ישיבה יומיומית מרובה במקביל לירידה בפעילות גופנית, בנוסף לשימוש כרוני בנייד ובמחשב המעמסים מאוד על רקמות הגב התחתון והצוואר.
אתן סקירה אנטומית קצרה על מבנה עמוד השדרה כך שכל אחד מהמבניים שיתוארו הוא פוטנציאלי להיות הגורם לכאב, מה שהופך את תהליך האבחנה למורכב יותר.
עמוד השדרה, כשמו כן הוא, ומונח כולו על עצם הזנב (סקרום), כשזו מחוברת משני צדדיה אל עצמות האגן, המתחברות אל הגפיים התחתונות דרך מפרק הירך.
עמוד השדרה מורכב מ 24 חוליות שמתוכן ישנן 7 חוליות צוואריות (סרויקליות) , 12 חוליות של הגב האמצעי (חוליות טורקליות) , 5 חוליות של הגב התחתון (לומבריות). כל אלו יושבות על עצם האצה (סקרום) שבהתפתחות שלה מורכבת מ 5 חוליות נוספות שמתגרמות לכדי עצם אחת, ובקצה התחתון עצם קטנטנה שנקראת עצם הזנב (קוקסיקס).

בן כל 2 חוליות נמצא מבנה עגול המכונה דיסק בן חולייתי, הדומה לשקית עם נוזל בתוכו, כשמטרתו היא פיזור העומס המגיע ממשקל הגוף וכוח הכבידה, הפרדה בן החוליות, ובנוסף יצירת חופש תנועה לכיוון מסוים ע"פ מבנה וכיוון המפרקיים הבן חוליתיים (בן 2-5 מעלות).
מבנה הדיסק כולל את המעטפת החיצונית הבנויה משכבות רבות של סחוס סיבי וחזק השומר על מבנה הדיסק (אנולוס פיברוזיס), ומקנה לו הן גמישות והן חוזק לבלימת זעזועים. וגרעין הדיסק שנמצע במרכזו (נוקלאוס פולפוזוס) שעשוי מסחוס צמיגי ג'לטיני שגם מאפשר בלימת זעזועים, והנוזל הסינוביאלי שבתוכו, המאפשר את גמישות התנועה.
החוליות לא מנותקות אחת מהשניה ע"י הדיסק לגמרי, ולכול חוליה יש שני מפרקים עליונים ותחתונים (סה"כ 4 מפרקים) המתחברים לחוליות שמעל ומתחת להן. ולחוליות בית החזה ישנן 4 מפרקים נוספים, היוצרים חיבור בין החולייה לבן הצלע המתחברת אליה.

המבנה בן כל 2 חוליות, מייצר בשני צידי החולייה חור (אינטרוורטברל פורמן), דרכו יוצא שורש עצב מחוט השדרה, יורד אל איבר המטרה, ומעצבב את השרירים והאברים הפנימיים אליהן הוא מתחבר ע"פ אותו גובה חוליה.

את כל המבנה המפואר הזה, מייצבים ומניעים קבוצות שרירים שונות, כך שהקרובים ביותר אל מבנה החולייה והקצרים, מטרתם בראש ובראשונה הן ייצוב עמוד השדרה (השרירים המייצבים), וככול שהשרירים יותר שטחיים וגדולים מטרתם העיקרית היא יצירת תנועה (השרירים התנועתיים)

כפי שציינתי, כל פגיעה/דיספונקציה של אחת מהמבנים הנ"ל (בנוסף גם כאבי גב המושלכים מאיברי הבטן), יכול להיות הגורם לכאב הגב שלך (וברוב המקרים ישנם מספר מבנים המעורבים, בשל התגובתיות והקשר שלהם האחד עם השני). ולכן הדבר הכי חשוב במצבים אלו, הוא לפנות לגורם מקצועי שידע לבדוק ולאבחן בצורה הטובה ביותר את מקור הכאב.
אם יש לך כאב שכזה, ואת/ה רוצים ויודעים שאפשר לפתור את מקור הבעיה ולחיות טוב יותר וללא כאב,
מוזמנים ליצור קשר ואשמח לאבחן ולטפל בכם/ן.

במאמרים הבאים אכתוב אסביר על כל האפשרויות הקיימות לכאב הגב שלך .

אני פה לעזרתך

פוסטים נוספים

נקע קרסול

נקע קרסול מתאר מצב של פגיעה באחת מהרצועות סביב הקרסול (המייצבים הפאסיבים), עקב תנועה מחוץ לגבולות המפרק הפיזיולוגים ויצירת מתח וכוח חזק במהירות גבוהה על

קרא עוד»

hip pain

לכאבים באזור המפשעה והירך סיבות רבות, אציג את השכיחים שבניהם אך צריך לדעת שמלבד הכאבים שמקורם בפגיעה ברקמות מפרק הירך והרקמות הסובבות אותו, ישנם גם

קרא עוד»
טיפול בברך

Osteoarthritis

מכלול של הפרעות המתארות הרס סחוס מפרקי, שינויים ניווניים בעצם עצמה ובנוזל המפרקי.אלו עלולים להביא לכאב רב, הגבלת טווחים, והפרעה תפקודית. Oa מופיעה לרוב בפרקי

קרא עוד»

קרע גידים מסובבים

חגורת הכתפיים כוללת ארבעה מפרקים שונים שתפקידם לחבר את הגפה העליונה אל מרכז הגוף/הגב העליון:Sternocalvicular joint- מפרק המחבר את עצם הסטרנום (עצם החזה) אל הקלביקולה

קרא עוד»

פריקת כתף

פריקת מפרק הכתף מוגדרת כיציאה של ראש עצם הזרוע (humerus) מעבר לגבולות התנועה הפיזיולוגית שלה במפרק עם הגלנואיד (החלק הפרקי של עצם השכמה). תת פריקה

קרא עוד»

תעודות הסמכה איתמר יעקב

המלצות

When I came to itamar practice' I had not been able to walk for more than 1.5 years." Aherniated disc (L4-L5)' which also damaged my nerves'made me despair as a hobby runner. Itamar was recommended to me by a friend. He created an individual training schedule for me, thought outside the box, responded to my body and got me back on my feet. I highly recommend Itamar and I'm very graeful to have found the way to him. "I am back on my feet and it is thanks to his great work.

Brigit

" פיזיותרפיסט ואוסטאופת מדהים! עזר לי עם כאבים של שנים בצוואר ובשכמות. טיפול מסור ומקצועי תוך הקשבה ואמפתיה. ממליצה בחום רב!!! "

רוני

" הטיפול אצל איתמר כבר מההתחלה הרגיש נוח ונעים, הרגשתי שאני בידיים טובות, מלא בגישות וקשוב לכל מילה ומחשבה שעלתה לי תוך כדי טיפול. ובמיוחד מאוד מקצועי! שילב לי תוך כדי טיפול אינפורמציה על הגוף ואיך הכול קשור למצבי. ממליצה בחום!!!! "

אלה

" איך אתה מרגיש אחרי הטיפול? הרבה יותר טוב. מאז הטיפול הראשון הקפדתי לעקוב אחרי ההנחיות שלך והכאבים נעלמו כמעט לגמרי. תודה רבה לך, זה בהחלט היה מהיר וטוב."

עמיחי

" איזה כיף שאתה חוזר ויוצר איתי קשר. יש לי הקלה משמעותית מאז הטיפול האחרון ואני ישנה סופסוף טוב בלילות. מצליחה לצאת להליכות כמו שהמלצת לי ומקווה להחלמה מלאה בקרוב!!! תודה רבה לך על הטיפול המסור. "

נועה

" איתמר היקר, תודה על הטיפול המסור והמקצועי שלך כשהגעתי אליך שבוע לאחר ניתוח קיסרי עם גב וצוואר תפוסים, מודאגת מאוד מאיך אוכל לטפל בתינוק שלי במצב כזה ולאחר ביקור אצל אורתופד שטען כי פרצתי דיסק צווארי. לא תיארתי לעצמי שתוך ארבעה טיפולים אינטנסיביים ותרגילים שנתת לי לשיעורי בית, הכול יעבור!!! ממש הצלת אותי, לא פחות מזה ותודה ענקית לך על כך. "

שירי

איתמר יעקב

פיזיותרפיה ואוסטאופתיה אינטגרטיבית

© כל הזכויות שמורות 2022 איתמר יעקב | YON Design

דילוג לתוכן