נקע קרסול

אחוזי קריאה מהמאמר

תוכן עניינים

נקע קרסול מתאר מצב של פגיעה באחת מהרצועות סביב הקרסול (המייצבים הפאסיבים), עקב תנועה מחוץ לגבולות המפרק הפיזיולוגים ויצירת מתח וכוח חזק במהירות גבוהה על אחת מהרצועות המייצבות את המפרק. דבר זה יוביל לרוב לקרע מלא/חלקי של הרצועה.

חומרת הנקע מוגדרת ע"פ: כמה סיבים ברצועה נקרעו?, ורמת יציבות המפרק (נקע דרגה 1– קל, מעט סיבים, ללא נפיחות משמעותית והמטומות. נקע דרגה 4– קרע מלא של הרצועה, נפיחות והמטומה).
כפי שציינתי אפשר לנקוע כל רצועה בקרסול אך כאן אדבר על הנקע השכיח ביותר, נקע חיצוני של רצועת ATFL-Anterior talofibilar ligament
הסיבות לנקע רבות הן (עייפות, הליכה בשטח, צעידה בחושך ועוד) ולרוב מתרחשות כשהגוף מגיב באיחור למנח קרסול קיצוני, שבסופו העומס מועבר לרצועה (במקום לשרירים) וגורם לפציעתה.
תפקידה של הרצועה הוא להקנות יציבות קדמית של ה Talus ביחס ל Tibia ול Fibula , בנוסף לתפקיד משמעותי במערכת שיווי המשקל.

הרצועה שניזוקה מלאה בחיישנים הרגישים למתח וקיצור בה, ותפקידם לאותת למוח על מנח הקרסול ביחס לגוף ולמשטח עליו היא דורכת.
פגיעה ברצועה תייצר כאב, חופש תנועה פרקי, ושיווי משקל לקוי. והמחקר מראה כ % 30 סיכוי לנקע חוזר.
לאחר נקע לרוב נראה כמה סימנים קליניים: נפיחות בדרגות שונות, כאב בדריכה, הגבלת טווחים משמעותית לכל הכיוונים ושטפי דם.

הטיפול מחולק לשלושה שלבים עיקריים:

שלב ראשון
הטיפול הראשוני מתייחס לימים הראשונים לאחר הפציעה וכולל טכניקות להורדת כאב ונפיחות:
RICE treatment – Rest, Ice ,Compression, elevation
קירור המקום בהופעת נפיחות גדולה+ כאב חזק, מנוחה יחסית, חבישת קרסול והגבהת הרגל- כל אלו יבוצעו במטרה לשלוט בנפיחות ולהוריד לחץ על הרקמות סביב המפרק.

שלב שני
טיפול ע"פ מגבלות המטופל: השגת טווחים מלאים, חיזוק מיצבי הקרסול, שיפור פרופריאוספציה (שיווי משקל) על רגל אחת.

שלב שלישי
חזרה לתפקוד מורכב והעמסה מבוקרת, המטופל יקבל תוכנית תרגול מותאמת ובעומסים מתגברים שתכלול:
אימוני איכות בריצה, קפיצות על רגל אחת למרחק וכיוונים שונים, אימונים פלאומטרים, תרגילי שינוי כיוון, אימוני סיבולת וכוח מתפרץ ותרגול ש"מ על משטחים לא יציבים.
בכל טיפול ישולבו טכניקות ידניות להורדת כאב והגדלת טווחים בנוסף לטיפול במכשור רפואי להורדת כאב, שימוש בחבישות ספורט והדרכה לתרגול עצמי תואם.
כפי שציינתי יש סיכוי גדול לנקע חוזר במידה והקרסול לא שוקם במלואו, וההסבר לכך הוא שפגיעה ברצועה, תגרום להאטה במהירות עיבוד המידע המתקבל ממנה לגבי מנח הקרסול ביחס לגוף ומשטח הדריכה. תספיק דריכה קלה בשיפוע בכדי לגרום לנקע בשנית, היות והשרירים שאמורים למנוע את הנקע יגיבו לאט יותר והעומס יעבור שוב לרצועה עוד לפני שהגוף יגיב.ולכן, אל תזניחו ותאמרו כי הקרסול יחלים לבד! זוהי פציעה שכיחה שנוטה להסתבך וניתן לטפל בה בקלות רבה.
בואו למפגש ייעוץ בו תקבלו את כל הידע שאתם צריכים בכדי להשיג החלמה מלאה.

אני פה לעזרתך

פוסטים נוספים

כאב גב-back pain

כשמדברים על כאב גב, מתייחסים לא רק לכאב שמורגש באיזור מסוים סביב עמוד השדרה, אלא גם לכאבים המורגשים בגפיים, צוואר, ראש ושמקורם מהגב. מעל לכ-90

קרא עוד»

hip pain

לכאבים באזור המפשעה והירך סיבות רבות, אציג את השכיחים שבניהם אך צריך לדעת שמלבד הכאבים שמקורם בפגיעה ברקמות מפרק הירך והרקמות הסובבות אותו, ישנם גם

קרא עוד»
טיפול בברך

Osteoarthritis

מכלול של הפרעות המתארות הרס סחוס מפרקי, שינויים ניווניים בעצם עצמה ובנוזל המפרקי.אלו עלולים להביא לכאב רב, הגבלת טווחים, והפרעה תפקודית. Oa מופיעה לרוב בפרקי

קרא עוד»

קרע גידים מסובבים

חגורת הכתפיים כוללת ארבעה מפרקים שונים שתפקידם לחבר את הגפה העליונה אל מרכז הגוף/הגב העליון:Sternocalvicular joint- מפרק המחבר את עצם הסטרנום (עצם החזה) אל הקלביקולה

קרא עוד»

פריקת כתף

פריקת מפרק הכתף מוגדרת כיציאה של ראש עצם הזרוע (humerus) מעבר לגבולות התנועה הפיזיולוגית שלה במפרק עם הגלנואיד (החלק הפרקי של עצם השכמה). תת פריקה

קרא עוד»

תעודות הסמכה איתמר יעקב

המלצות

When I came to itamar practice' I had not been able to walk for more than 1.5 years." Aherniated disc (L4-L5)' which also damaged my nerves'made me despair as a hobby runner. Itamar was recommended to me by a friend. He created an individual training schedule for me, thought outside the box, responded to my body and got me back on my feet. I highly recommend Itamar and I'm very graeful to have found the way to him. "I am back on my feet and it is thanks to his great work.

Brigit

" פיזיותרפיסט ואוסטאופת מדהים! עזר לי עם כאבים של שנים בצוואר ובשכמות. טיפול מסור ומקצועי תוך הקשבה ואמפתיה. ממליצה בחום רב!!! "

רוני

" הטיפול אצל איתמר כבר מההתחלה הרגיש נוח ונעים, הרגשתי שאני בידיים טובות, מלא בגישות וקשוב לכל מילה ומחשבה שעלתה לי תוך כדי טיפול. ובמיוחד מאוד מקצועי! שילב לי תוך כדי טיפול אינפורמציה על הגוף ואיך הכול קשור למצבי. ממליצה בחום!!!! "

אלה

" איך אתה מרגיש אחרי הטיפול? הרבה יותר טוב. מאז הטיפול הראשון הקפדתי לעקוב אחרי ההנחיות שלך והכאבים נעלמו כמעט לגמרי. תודה רבה לך, זה בהחלט היה מהיר וטוב."

עמיחי

" איזה כיף שאתה חוזר ויוצר איתי קשר. יש לי הקלה משמעותית מאז הטיפול האחרון ואני ישנה סופסוף טוב בלילות. מצליחה לצאת להליכות כמו שהמלצת לי ומקווה להחלמה מלאה בקרוב!!! תודה רבה לך על הטיפול המסור. "

נועה

" איתמר היקר, תודה על הטיפול המסור והמקצועי שלך כשהגעתי אליך שבוע לאחר ניתוח קיסרי עם גב וצוואר תפוסים, מודאגת מאוד מאיך אוכל לטפל בתינוק שלי במצב כזה ולאחר ביקור אצל אורתופד שטען כי פרצתי דיסק צווארי. לא תיארתי לעצמי שתוך ארבעה טיפולים אינטנסיביים ותרגילים שנתת לי לשיעורי בית, הכול יעבור!!! ממש הצלת אותי, לא פחות מזה ותודה ענקית לך על כך. "

שירי

איתמר יעקב

פיזיותרפיה ואוסטאופתיה אינטגרטיבית

© כל הזכויות שמורות 2022 איתמר יעקב | YON Design

דילוג לתוכן